Gołębie w gołębnikuChów gołębie pocztowe to hobby, którym zaraził mnie wuj, który trzymał i lotował gołębie lotne. W kraju coraz więcej osób rozpoczyna przygodę z gołębiami pocztowymi lub ozdobnymi. Gołąb ma specyficzne umiejętności psychiczne i fizyczne, które to pozwalają gołębiowi powrócić z dalekich dystansów wprost do swego gołębnika, w którym się wykluł. Ptaki te mogą wrócić z odległości 2 tys. km ze średnią szybkością 100km/h. W czasach wojennych gołębie pocztowe wykorzystywane były do przesyłania informacji. Wybitnie wyróżniające się ptaki zostały odznaczone medalami.

Budowa gołębnika dla gołębi pocztowych nie wymaga sporych nakładów pieniężnych. Dobry gołębnik możemy wybudować z drewna bądź cegieł warto też zrobić profesjonalną wolierę z siatki umożliwi to ptakom wyjście na zewnątrz gołębnika. Siatka będzie zabezpieczała młódki jak i starsze ptaki przed atakami drapieżników wrogich gołębiom. Gołębnik nie może być zawilgocony, nie mogą w nim wałęsać się szczury ani inne pozostałe gryzonie, które rozpowszechniają choroby. Choroby gołębi pocztowych mogą zniszczyć naszą całą hodowlę nad którą tak długo pracowaliśmy.

Odżywianie ptaków w stanie spoczynku jak i w sezonie lotowym jest bardzo istotne musimy zadbać o należytą karmę, kukurydzę, pszenicę, grykę, słonecznik i witaminy zawarte w roślinach zielonych.